E – Sınav Nedir?

E-Sınav (Elektronik Sınav) Nedir?

E-Sınav, daha erken sınava girerek ehliyet sahibi olmanızı sağlayan bir düzenlemedir. Sınav sistemi sadece bilgisayar ortamında yapılmakta olup E-Sınav şuan da 81 ilde uygulanmakta fakat kursiyerler kursa yazıldıkları ilde sınava girmek zorundadır.

E-Sınav için Teorik ders bitiminde kurs tarafından randevu alınmaktadır. Sistem tarafından verilen tarih ve saatte bilgisayar ortamında sınavınız gerçekleşmektedir. Sınava girmeden önce kurs merkezinden giriş belgenizi almanız gerekmektedir. Sınav bitiminde ise sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

E-Sınav'a giriş hakkı 4'tür. 2022 yılı için E-Sınav ücreti 130 TL 'dir. Sınav geçiş puanı 70 ve üzeri olup toplamda 50 soru çıkmakta ve sınavda başarılı olmak için en az 35 soruya doğru cevap verilmesi gerekmektedir. Sınavdan başarısız olunması durumunda tekrar sınav ücreti yatırılması ve son başarısız olunan sınavın üzerinden en az 15 gün geçmesi gerekmektedir. Bir kursiyer en son sınava katıldığı tarihten itibaren 45 gün içerisinde sınava girmezse 1 sınav hakkı yanmış olmaktadır.

E-Sınav ücreti https://odeme.meb.gov.tr/ adresinden MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSİYERLERİ E-SINAVI seçilerek yatırılabilir. Ziraat / Vakıf / Halk Bankası ATM'lerinden Kurum ödemeleri / MEB ödemeleri / E-Sınav (Randevulu) seçilerek yatırılabilmektedir.

.
e-sinav