100 Ceza Puanında Ehliyet Nasıl Geri Alınır?

1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurarak, sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınan sürücüler, bu süre içerisinde istedikleri bir sürücü kursuna başvurarak, ücreti karşılığında ilk defa ehliyet alanlarla birlikte teorik eğitimlere katılırlar. Bu eğitimin sonunda kurs tarafından eğitimin tamamlandığına dair bir belge düzenlenir ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylanır. Bu durumdaki sürücüler 2 aylık bekleme süresi dolduktan sonra bu belge ile ilgili Trafik Büro Amirliğine başvurarak ehliyetlerini geri alabilirler.

Bir yıl içerisinde ceza puanını ikinci kez doldurarak ehliyetleri 4 ay süre ile geri alınan sürücüler, bu sürenin sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutularak rapor alırlar. Bu durumdaki sürücüler 4 ay bekleme süresinin sonunda psiko-teknik değerlendirme raporu ile birlikte ilgili Trafik Büro Amirliğine başvurarak ehliyetlerini geri alabilirler.


Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını üçüncü kez doldurarak sulh ceza hakimliklerine sevk edilen sürücüler, hakim kararına göre hareket ederler. Bu karar bazen ehliyetin iptal edilmesi dahi olabilir. Bu durumda ömür boyu ehliyet almak mümkün olmayacaktır.